Умният трик за Мекотели, който никой не обсъжда



Най-напредналите главоноги мекотели - октоподи, калмари и сепии - се хранят с всичко - от риба до раци до техните събратя безгръбначни; октоподите, по-специално, имат ужасни маниери на масата, инжектират своята мека плячка с отрова или пробиват дупки в черупките на двучерупчестите и изсмукват вкусното им съдържание.

Имайте предвид, че това може да стане причина за изтриването на цялата статия или раздел.

Коремоногите и двучерупчестите може да са най-разпространените мекотели, но главоногите (семейството, което включва октоподи , калмари и сепии ) са най-напредналите. Тези морски безгръбначни имат удивително сложна нервна система, която им позволява да се занимават със сложен камуфлаж и дори да демонстрират поведение, насочено към решаване на проблеми – например, известно е, че октоподите бягат от резервоарите си в лаборатории, мляскат по студения под и се качват в друг резервоар, съдържащ вкусни двучерупчести.

Обаче има относително високо съдържание на холестерол. Прекомерният улов на някои видове ракообразни и намаляването им в световен мащаб са довели до високите пазарни цени на морските дарове.

Двучерупчестите фосили датират от ранния период на Камбрия . По време на последвалия ордовик, двучерупчестите диверсифицирани както по брой видове, така и по разнообразие от заети екологични ниши.

продължителността на живота след половото съзряване е правопропорционална на възрастта на настъпването му;

When you click a backlink to Wikipedia, Wiktionary or Wikiquote inside your browser's search results, it is going to present the modern Wikiwand interface.

Двукрилите се класифицират в следната таксономична йерархия:

Репродуктивниот систем кај разделно-половите е просто изграден, за разлика од тој кај хермафродитите, кој е со посложена градба.

полжавите се најголема и најразновидна група мекотели. Главата им е добро развиена, стапалото е широко и рамно, а черупката има спирален облик.

Повечето мекотели се придвижват с помощта на крак, който при главоногите е видоизменен в пипала. Една от характерните особености на групата е наличието на минерализирана раковина, чиято форма и строеж е също изключително разнообразна.

Прикритието на октоподите има три главни елемента. Единият е цветът. Октоподите генерират цветове чрез система от пигменти и отразители. Пигментите се съдържат в хиляди миниатюрни сакчета в най-горния слой на кожата. Когато сакчетата са затворени, приличат на миниатюрни лунички. За да покаже пигмента, октоподът свива мускулите около сакчето, като така го отваря и разкрива цвета. В зависимост от това какъв набор от сакчета отваря или затваря октоподът, той мигновено може да създаде шарки като ленти, ивици или петна.

Мекотелите можеби се најтешката животинска група за просечниот човек да ги завитка рацете околу себе: оваа фамилија на безрбетници вклучува суштества кои се многу различни по изглед и мекотели однесување како полжави, школки и сипи.

Уште почудно, повеќето неврони на октопод се наоѓаат не во неговиот мозок, туку во неговите раце, кои можат да функционираат автономно дури и кога се одвоени од неговото тело.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *